اختلاف گاز R410 با R22 چیست ؟

نوشته شده در 23 بهمن 97 / توسط iranductsplit

کولر گازی از انواع مختلفی از مبرد استفاده می کنند که با نام های R22 و گاز R410 شناخته می شوند وهمچنین انواع کمپرسورها که برای هر نوع مبرد مورد استفاده قرار می گیرند نیز با هم متفاوت هستند. کمپرسورهایی که با مبرد R22 کار می کنند از مدل های قدیمی تر محسوب می شوند در حالی که کمپرسورهای R410 مدل هایی هستند که بر روی تمام دستگاه های تهویه جدید با قابلیت سیستم اینورتر نصب می شوند .

اختلاف گاز R410 با R22 چیست ؟

اختلاف عمده بین کمپرسورهای با مبرد گاز R22 و گاز R410 این است که مبرد R22 یک گاز منسوخ شده می باشد . قانون اصلاح شده هوای پاک که در سال 1989 تصویب شد که همه کارخانه های تولید مبرد و همچنین سیستم های تهویه مطبوع در امر تولید آن فعالیت دارند ملزم کرده است که سیستم های تهویه مطبوع جدید از مبردهایی که برای محیط زیست و لایه اوزون و همچنین خنک کنندگی بیشتر را دارا هستند استفاده نمایند از این رو گاز مبرد R22 باید از چرخه تولید در صنعت سیستم های تهویه مطبوع کاملا حذف گردد و همه کمپرسورهایی که در صنعت تهویه مطبوع فعالیت می کنند باید از یک خنک کننده جدید به نام R410 استفاده نمایند اگر چه مبرد گاز R22 هنوز هم برای سیستم های تهویه مطبوع برای شارژ کمپرسورهای قدیمی تولید و در دسترس می باشد اما هیچ سازنده ای اجازه تولید آن را ندارد . این قانون در ژانویه 2010 تصویب شد و تا سال2030 تمام واحد های تولید مبرد گاز R22 باید کاملا حذف گردد .

اختلاف گاز R410 با R22 چیست ؟

رنوع روغن مورد استفاده در کمپرسورها نیز متفاوت است . کمپرسورهایی که با گاز R22 کار میکنند از روغن معدنی استفاده می کنند در حالی که روغن کمپرسورهایی که با مبرد R410 کار می کنند مصنوعی و تقویت شده است . روغن های معدنی مورد استفادهدر کمپرسور R22 نمی توانند با مبرد های هیدرولیفروکربن یا HFC با کمپرسورهایی که با گاز R410 کار می کنند مخلوط شوند به همین دلیل در کلیه سیستم های تهویه مطبوع قدیمی که از مبرد R22 استفاده می کنند زمانی که کمپرسور را تعویض می کنند باید روغن آن نیز تعویض گردد .

کمپرسورهایی که مبرد R410 کار می کنند 40% بیشتر قدرت خنک کنندگی بالاتری نسبت به کمپرسورهایی که با مبرد گاز R22 کار میکنند دارد . این نقطه قوت عالی برای تعویض و جایگزینی کمپرسورها با مبرد R410 می باشد . لازم به ذکر است اگر کمپرسوری R22 باشد و مبرد ان گاز R410 باشد موتور بیش از حد متحمل بار می شود و اورلود می شود و این امر سبب می شود که سیستم با مشکل مواجه شده و بطور مداوم روشن و خاموش نشود و پروسه سرمایش آن را مختل نماید .

اختلاف گاز R410 با R22 چیست ؟

کمپرسورهایی که از مبرد گاز R410 استفاده می کنند تقریبا کمپرسورهایی با قدرت بالا و کیفیت بیشتر می باشند و همچنین این کمپرسورها فشار بیشتری از طریق لوله ها به نسبت کمپرسورهای با مبرد R22 فشار می آورند . تقریبا 60 درصد فشار در این کمپرسورها بیشتر است نسبت به سیستم های سیستم های با مبرد گاز R22 . فشار زیاد باعث می شود کهکمپرسور با قدرت بیشتر و خنک کنندگی بالاتر در سیستم در سیستم هایی با گاز R410 عمل کنند . لوله هایی که در کمپرسورهایی که با مبرد گاز R410 کار میکنند دارای لوله های کوچک تر نسبت به R22 می باشند .

اختلاف گاز R410 با R22 چیست ؟

شرکت بوش با داشتن دانش نوین در ساخت سیستم های تهویه مطبوع بوش در دنیا بوده به طوریکه با متعهد شدن به قوانین تصویب شده در امر تولید سیستم های تهویه مطبوع همیشه از پیشگامان محیط زیست و کاهش مصرف انرژی بهتر و مقرون بصرفه تر برای مشتریان ومصرف کنندگان برای دستیابی به کیفیت تولید بهتر وکاهش انرژی محصولات خود می باشد شرکت بوش با تولید اسپلیت های اینورتر بوش و کولرگازی اینورتر بوش و سیستم های تهویه مطبوع بوش با رعایت موازین بین المللی و احترام به قوانین تصویب شده توانسته است”شاخص بالاتری نسبت به سایر شرکت های معتبر در ساخت سیستم های تهویه مطبوع داشته باشد که احترام به قوانین محیط زیست وحقوق مصرف کننده و همچنین کاهش مصرف انرژی محصولات تولید شده عرضه نماید .

نوشته شده توسط پژوهش گاه و تحقیق شرکت هوای پاک ایران -وارد کننده کولر گازی بوش در ایران

داکت اسپلیت اینورتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *