کمپرسور کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

نوشته شده در 29 بهمن 97 / توسط مدیریت

کمپرسور کولر گازی چیست و چه وظیفه ای دارد ؟ سیستم های خنک کننده و کولر گازی از اجزایی دقیق و مختلف تشکیل شده است که پروسه و نتیجه نهایی همه اجزاء تشکیل شده ایجاد و راحتی و خنک کنندگی فضای مورد نظر شما می باشد . هر بخشی از یک کولرگازی وظیفه و اهمیتی دارد اما برخی از این قطعات مستلزم توجه ویژه ای هستند ، یکی از این قطعات کمپروسور یک دستگاه است که اساسا قلب یک کولر گازی محسوب می شوند .

کمپرسور کولر گازی

یک سیستم تهویه مطبوع بدون کمپروسور نمی تواند کار کند چون وظیفه اصلی یک کمپروسور کمپرس و متراکم کردن گاز مبرد می باشد ، توجه به قدرت و ساختار آن بسیار مهم و حیاطی است چون وجود یک کمپروسور بی کیفیت سیکل خنک کنندگی کمتر را در پی خواهد داشت .

مبانی کمپروسور :

کمپروسور قطعه اصلی یک کولر گازی محسوب می شود این کمپروسور باید در فضای باز قرار گیرد و وظیفه آن این است که مبرد مورد نیاز برای انتقال از طریق کویل های یونیت های داخلی و خارجی و همچنین متراکم کردن و کمپرس کردن گاز مبرد و همچنین استفاده از انرژی به مبرد را به گردش بگزارد .

هنگامی که شما از یک کولر گازی انتظار خنک کنندگی ایده آلی را دارید باید بدنبال کولر گازی با کمپروسور قدرتمند می باشید .

یک موتور قدرتمند کمپروسور که خود به عنوان یک موتور مستقل که از یک سیلندر و پیستون ساخته شده است . کمپروسور فشرده سازی مبرد گاز خنک کنندگی یک سیستم را بر عهده دارد که این باعث می شود گاز مبرد کمپرس و درجه حرارت آن پایین تر آیدو تبدیل به مایع می شود و با فشار مایع را از طریق خطوط ارتباطی به یونیت داخلی منتقل می نمایند و در یونست داخلی مایع ارسال شده تبخیر شده و کرما را از خانه شما جذب میکنند ، مبرد در نهایت منجر به بازگشت به کمپروسور چرخه دوباره می باشد .

به طور کلی می توان تمامی کمپروسور های تولید شده را در سراسر جهان به سه دسته تقسیم کرد :

1 : کمپروسور روتاری : کمپروسور هایی که به صورت عمودی توسط یک شبکه عملکرد فشرده و کمپرس گاز را انجام می دهد .

2 : کمپروسور های پیستونی : این نوع کمپروسور ها توسط یک پیستون در داخل سیلندر عملکرد کمپرس را انجام می دهد .

3 : کمپروسور های اسکرول : این نوع کمپروسور که از بهترین کمپروسور ها و پیشرفته ترین نوع کمپروسورها محسوب می شود و عملکرد آنها به صورت سانتریفیوژی و چرخشی عمل می کندد و عموما از انواع کمپروسور های دیگر پر کازآمد تر و طول عمر بیشتری نسبت به بقیه دارند .

شرایط آب و هوایی کمپروسور ها :

شرایط کارکرد محیطی کمپرسور کولر گازی با توجه به محلی که قرار است در آن فعالیت کنند بسیار مهم است به طور یک قاعده کلی کمپروسور های تولید شده از نظر شرایط آب و هوایی به دو دسته T1 و T3 تقسیم بندی می شوند .

شرایط آب و هوایی T1 به مناطقی معتدل و نیمه معتدل و کوهستانی اطلاق می شود که شرایط دما بیشتر از 30 درجه سانتی گراد می باشد که لازم به ذکر است فعالیت کمپروسورهای T1 در شرایط و منطقه هایی که بیشتر از 35 درجه سانتی گراد باشند اصطلاحا اورلود و از فعالیت خد باز می ایستد .

شرایط آب و هوایی T3 به شرایط و مناطقی اطلاق می شود که بسیار گرم سیر و استوایی هستند ، در این حالت کمپروسور می تواند تا 60 درجه سانتی گراد گرمای محیط را تحمل و به عملکرد خود ادامه دهند .

لازم به ذکر است هیچ گاه از کمپروسور هایی که با شرایط آب و هوایی شما مطابقت ندارد خریداری و استفاده نکنید چون با این کار از هدر رفتن پول خود جلوگیری خواهید کرد .

تعمیرات کمپرسور کولر گازی :

به طور کلی هرگاه یک کمپرسور کولر گازی در طی یک فصل پر فعالیت تحت فشار زیادی قرار گیرد به صورت تدریجی ساقط می شود . از دیگر عوامل خراب شدن کمپروسورها می توان به میران انرژی که به کمپروسور می رسد توجه کرد ، تجربه نشان داده است اگر مقدار انرژی کمتر باشد فعالیت کمپروسور سست و اگر زیاد باشد موجب آسیب به کمپروسور خواهد شد .

از عوامل دیگر خراب شدن کمپروسور ها می توان به تحت فشار بودن کمپرسور کولر گازی ها در شرایط غیر استاندارداشاره کرد که می توان به نامناسب بودن قرارگیری کندانسور در فضای بیرون به نحوی که مجموعه کندانسور عملکرد تخلیه هوای گرم را به خوبی انجام ندهد و یا خطوط ارسال مبرد دچار خم شدن شده باشد .

عواملی همچون کثیف بودن روغن گاز مبرد میتواند از دلایل دیگر خرابی کمپروسور باشد ، لذا خواهشمندیم همیشه مراکز اتصال لوله ها به کمپروسور را برسی کنید و محل اتصال حتما باید توسط متخصصین برسی شود تا میزان مبرد موجود در دستگاه و روغن آن برسی شود .

هنگامی که صداهای عجیب و غریب از دستگاه خود در هنگام فعالیت یا اره اندازی سطح خنک کنندگی آن کمتر از مواجه شدید حتما از یک تکنسین خدمات کولر گازی کمک بگیرید . پرسنل هوای پاک ایران در تمام طول شبانه ورز آماده پاسخ گوبب به سوالات شما و ارسال نماینده و تعمیر کولر گاز شما می باشد .

نگارش توسط گروه گروه تحقیق و پژوهش هوای پاک ایران ، نماینده و وارد کننده رسمی کولرگازی و سیستم های تهویه و داکت اسپلیت اینورتر مطبوع بوش در ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *